Какво правят бившите тенисисти? Сабатини е парфюмер, Шарапова е производител на шоколадови бонбони.
Шпионин, хирург, полицай, писател и други необичайни професии на бившите тенис звезди.
Повечето тенисисти, след като завършат професионалната си кариера, намират ново занимание, по един или друг начин свързано със спорта - те стават треньори, коментатори, спортни журналисти. Но има и изключения. Някои бивши звезди на тениса участват в дейности, които са напълно необичайни за спорта. Представяме ви 10 бивши тенисисти с оригинален избор на професии.
Мартина Навратилова - писател
Чешката тенисистка Мартина Навратилова , която се премести през кариерата си в САЩ, показа талант не само на корта, но и в много необичайна професия. Така бившата първа ракета на света, победителка в 59 турнира от Големия шлем на единично, двойки и смесени двойки, след като завърши кариерата си, започва да пише книги. В средата на 90-те години Навратилова пише три детективски истории: „Тоталната зона“, „Убиващ инстинкт“ и „Разбиващата точка“. Във всяко от произведенията си главният герой е Джордан Майлс . Това е бивш тенисист, превърнал се в терапевт. За да работи върху книгите си, Навратилова си сътрудничи с писателката Лиз Никълс. В Amazon съчиненията на Мартина получиха добра оценка. Така книгите й бяха наградени с поне 3,5 звезди от 5 възможни. Читателите особено оцениха The Total Zone.
Алис Мрамор - шпионин
Американската тенисистка Алис Мрамор спечели четири турнира US Open, а също така стана победител в Уимбълдън. Мрамор приключи кариерата си в трудни времена - 40-те години на 20 век, когато планетата потъна във Втората световна война. Американските власти я поканиха да шпионира бившето си гадже - швейцарски банкер. Той беше заподозрян, че е помагал на фашисткия режим в Германия. В името на надзора Мрамор отново имаше афера с него. Тенисистката е събрала всички необходими материали. Но най-накрая Алиса бива разкрита, спортистката е ранена, но тя оцелява. Документите, събрани от Мрамор, в крайна сметка са използвани при Нюрнбергските процеси, където нацистките лидери са съдени. Самата Мрамор в крайна сметка живее до 77-годишна възраст и умира през 1990 година.
Магдалена Малеева - екоактивист
Българската тенисистка Магдалена Малеева направи история, ставайки най-младият шампион на България. Тя спечели шампионата на България на 13-годишна възраст. Тогава имаше успехи на международната арена - на 29 януари 1999 г. Малеева се издига до четвъртото място в класацията на WTA, което беше най-добрият резултат в кариерата на българската тенисистка. Спортистката спечели общо 10 титли от WTA, включително три пъти тя печели в Москва (1994, 1995, 2002), което все още е рекорд за турнир в руската столица. Паралелно с тениса Магдалена се занимаваше с обществена работа. Малеева стана екоактивист - тя се включи в зелената кампания заедно с Backstreet Boys, борещи се с промените в климата. И след края на кариерата си, Магдалена продължава да се занимава с тази дейност. Основава Хармоника, компания за органични храни.
Доминика Цибулкова - собственик на нощен клуб
Словашката тенисистка Доминика Цибулкова , която наскоро стана майка, реши да започне бизнес, след като завърши кариерата си. Бившата четвърта ракета на света, победител във финалното първенство на WTA 2016 и финалистът на Australian Open 2014, инвестира в родната си Братислава. В столицата на Словакия тя инвестира в нощния клуб The Velvet, който се намира в центъра на града. В описанието на институцията се казва, че създателите са били вдъхновени от баровете в Ню Йорк и Лондон. Акцентът на The Velvet е наличието на специално помещение, предназначено само за жени.
Кари Кънингам - хирург
Необичаен път в кариерата е избрала американката Кари Кънингам . Шампионът на US Open сред юношите (1988 г.) и бившата 38-а ракета на света след пенсионирането си отиде в медицината. През 2014 г. австралийският тенисист Рен Стъбс публикува в Instagram снимка с Канингам, казвайки, че приятелката става лекар в Бостън. „Някога 32-та ракета на света сега е хирург от световна класа“, пише Стъбс. Всъщност, след като завърши своята тенис кариера, Канингам завършва университета в Мичиган и Харвардската школа по обществено здраве. Понастоящем тя работи във факултета на Медицинското училище в Харвард и в Общата болница в Масачузетс в Бостън и е известна като д-р Кари К. Любиц.
Мария Шарапова - производител на бонбони
Мария Шарапова още по време на кариерата си започва да разработва собствена марка бонбони Sugarpova. И след като рускинята в началото на 2020 г. обяви оттеглянето си от тениса, тя имаше още повече време да прави бизнес. Марката Sugarpova беше лансирана още през 2013 година. Тогава победителката от Големият шлем похарчи 0,5 милиона долара, за да отвори компанията. Приходите растат, а сладкишите от Шарапова са представени в много страни по света. През 2017 г. продуктите на Мария се появяват в Русия в ABC of Taste, а сега тези сладки могат да се купят в много онлайн магазини. Естествено, че с такъв собственик бизнесът на Шарапова няма маркетингови проблеми. В допълнение, Мария активно води социалните си мрежи и от време на време отчита всички нови промоции, свързани с марката.
Габриела Сабатини - Парфюмер
Подобно на Шарапова, аржентинката Габриела Сабатини започва своя бизнес, когато все още беше активен играч. Повече от 30 години съществува марката парфюми Sabatini. Аржентинската тенисистка, спечелила 27 турнира по WTA в кариерата си, включително US Open-1990, нарече парфюм на собственото си име. В същото време много купувачи, които не се интересуват от тениса, дори не знаят, че парфюмът Gabriella Sabatini е пряко свързан със спорта. Можете да се насладите на аромата на парфюмите Габриела Сабатини.
Кимико Дата - сладкар
Японската тенисистка Кимико Дата успешно развива бизнеса със сладкарски изделия. Бившата четвърта ракета на света припомни, че обичала хляб и сладкиши, когато пътувала из Европа като тийнейджър. В Япония хляб почти никога не се консумира. „Когато открих невероятните сладкарници и кафенета в Европа, вкусовете ми се промениха. Всеки път, когато се озовях в нов град, търсех нови сладкарници ”, спомня си Дата. Днес тя притежава сладкарската продукция Frau Krumm, разположена в Токио. Името тя дължи на бившия си съпруг и тенис състезател Майкъл Крум . Дата е решила да използва такова име, за да направи препратка към немските традиции за печене.
Хелена Сукова - психолог
Чешката тенисистка Хелена Сукова след приключване на кариерата си става психолог. Тя може да използва своя богат опит в работата, тъй като Сукова печели турнирите от Големия шлем на двойки девет пъти, спечели два сребърни медала на Олимпийските игри (1988, 1996) и беше първата ракета в света. В Чехия Сукова получи докторска степен по психология. Сега тя е практикуващ психолог. Сред клиентите й са както обикновени хора, така и спортисти. „Опитът в тениса помага, защото разбирате как се чувстват хората в този или онзи период от живота. И знаете на какво трябва да обърнете внимание “, казва Сукова.
Тамарин Танасугарн - полицаи
Тайландската тенисистка Тамарин Танасугарн се изкачи до 19-о място в класацията на WTA, спечели четири турнира. След като приключи кариерата си, спортистката се реши на неочакван обрат в живота. Учи в университета в Банкок, като става полицай. „Направих го за родителите си. Сега те ще се радват, че имам добра и надеждна работа “, каза Тамарин през 2016 г.
Остави коментар